турска баня

Турска баня (хамам) е наследник на римската и гръцката бани, название произлиза от арабската дума „хам" – „горещо", разпространена в арабските страни, Турция, Мароко, и в продължение на векове е имал е важна роля в социалния живот на мюсюлманите.В Европа „турска" баня е въведена и популяризирана в средата на XIX век.
Температурата достига 50-60 °C, въздухът е замъглен от пара, покрай стените има чешмички за студена вода с пейки между тях.
Процедурата започва се с постепенно затопляне, след това в харарета тялото се изплаква с вода; следва потене върху централния камък, може да се прави сапунен масаж, пилинг масаж с пилинг-ръкавица. След това е почивка в топлата зона върху лежанките. Тя може да бъде съпроводена с козметични процедури – масаж с масло, маски и др., завършва се с почивка, последвана от окончателно охлаждане и отдих в релакс-зона. Може да се изпие освежаваща напитка – чай, сок, и да се хапне лека храна в приятна обстановка.
Турска баня е полезна със следното:
Освен това, заедно с водата от тялото се отнасят токсини, токсични кръвта и лимфата, нормализира се работата на червата, а това означава усилване на имунитета.
Пречистена кожа получава възможност да диша, вземайки кислород от въздуха. След процедурата кожата започва активно да произвежда нови клетки, става еластична и нежна, предпазва от появата на пъпки и отделни възпалителни явления. При жените, които редовно посещават хамам, бръчките не се появяват до най-вековна възраст.
При наличието на всяко хронично заболяване, трябва предварително да се консултирате с лекар, за да се изясни, позволено ли ви термични и мокри процедури.
Да се откажат от посещение на турска баня трябва да се тези, които страдат от следните заболявания:
Турската баня се намира в зона 2 - за доплащане от гости на хотела.